Що робити, якщо довго не можеш знайти роботу?

10-29-2017

Cпокійно проаналізуйте ситуацію, відповівши на ряд питань. Хто я? Які мої сильні сторони, цінності, які мої мотиватори в роботі? Що мене надихає, звідки я черпаю енергію? Які мої навички (компетенції), якими затребуваними ринком знаннями я володію, який професійний досвід у мене вже є? Так ви зрозумієте напрямок, в якому ви захочете розвиватися далі. хочу запропонувати подивитися роботу на oaework.com

Потім визначте, чого ви хочете насправді. Метою не обов’язково може бути вертикальна кар’єра. Дивіться ширше, подумайте також про можливості горизонтальної кар’єри. Варто зрозуміти, в яких суміжних областях ви можете знайти застосування своїм талантам. Чи є якісь області на стику, де ви зможете бути унікальним?

Проаналізуйте ринок. Дослідіть, які вимоги висувають компанії вашої мрії, яких компетенцій, знань вам зараз не вистачає. Знайдіть резюме інших кандидатів на ваші позиції. Порівняйте зі своїм. Що ви можете зробити, щоб підтягнутися до потрібного рівня? Як мінімум можна активно зайнятися самоосвітою — зараз в інтернеті є всі можливості для онлайн-навчання: читайте професійні форуми, книги по вашій темі, шукайте тематичні групи у соцмережах (там бувають цікаві вакансії), підписуйтесь на експертів у вашій області.

З урахуванням нової інформації оновіть своє резюме і зробіть це професійно — покажіть експерту. Коли ваша кар’єрна мета ґрунтується на знанні себе і своїх внутрішніх бажання (а не загальноприйнятих стандартах), тоді ви будете впевнені в собі і у вас з’явиться більше енергії для пошуку нових можливостей.

Що робити, якщо довго не можеш знайти роботу? . Зображення № 2.

ІРИНА КОРОЛЬОВА
керівник проектів з оцінки та навчання персоналу компанії «Манго Телеком»

Що виправити в резюме

Панікувати можна тільки в одному випадку — здувається фінансова подушка безпеки. При розрахунках враховуйте можливі ризики: від стрибків курсу до заниженої оцінки власних щомісячних витрат. Якщо ви довго сидите без роботи, то, ймовірно, ви хочете занадто багато (а ринок зараз не може дати вам цього) або не вмієте себе продавати. При невідповідності запиту та ринкової пропозиції доведеться вирішити дилему — погоджуватися на меншу сьогодні або вичікувати. Якщо ви вирішили не чекати — починайте рух. Якщо ж проблема у продажу себе як фахівця, то проаналізуйте резюме і працюйте над навичками самопрезентації.

Переписуйте резюме відповідно до вимог кожної конкретної вакансії і компанії. Спеціаліст з підбору «відфільтрує» вас, якщо не побачить ключових слів, співпадаючих з вимогами.

Раніше було вкрай важливо, щоб відповідний досвід був зафіксований у трудовій книжці. На щастя, зараз все не так. Компанії дивляться не на запис у трудовій і навіть не на фактичний досвід, а на конкретні результати. Зробіть акцент на них в резюме.

Використовуйте більше активних дієслів («зробив», «розробив», «реалізував»), озвучуйте цифри, що підтверджують ваш результат. Транслюйте активну позицію — вона підтверджує, що ви готові брати на себе відповідальність за результат.

Не озвучуйте бажану зарплату до першій очній зустрічі з роботодавцем. Спочатку — вигоди, які бізнес отримає від вас, після — у скільки це обійдеться компанії. Особливо важливо враховувати цей момент, якщо ви дорожче ринку. Наприклад, коли ми підбирали тренера з продуктів в «Манго Телеком», то розглядали виключно тих кандидатів, побажання яких по зарплаті потрапляють в нашу вилку. Навіть не розглядали CV кандидатів із запитами вище, ніж ми можемо запропонувати. Під час співбесіди один з кандидатів озвучив більш високу суму, але фахівець мені сподобався. До того ж я зрозуміла, що він закриє ще одну важливу зону, і пішла погоджувати можливість більш високої зарплати для нього. Експерт завжди принесе додаткову вартість. Зараз він працює в нашій компанії і крім навчання співробітників займається ще і наставництвом початківців керівників.

Що робити, якщо довго не можеш знайти роботу? . Зображення № 3.

ІВАН КУЗНЄЦОВ
керівник прес-служби рекрутингового порталу Superjob.ru

Що впливає на кількість запрошень

Ваша професія — «розробник мобільних додатків», досвід роботи три роки, портфоліо є? Час пошуку буде від’ємною величиною — швидше за все, ви маєте пропозиції роботодавців до зміни роботи. Ви — головний редактор видання з низьким рейтингом і не розумієте, про що говорять колеги з успішних медіа? Півроку пошуку — ваш мінімум. Це гігієна найманого працівника — час від часу моніторити об’єктивні показники у своїй галузі, які можуть вплинути на час пошуку. Наприклад, з допомогою таких даних.

На термін пошуку прямо впливають індивідуальні характеристики кандидата: об’єктивні (професійний рівень і досвід, володіння навичками пошуку та самопрезентації) і суб’єктивні (мотивація до пошуку, очікування від майбутньої роботи, амбіції).

Що уповільнює пошук:

Ви претендуєте на високу посаду і зарплату. Топ-менеджери — нещасні люди. Варто їм вивалитися з певного кола зв’язків, як пошук роботи, яка відповідає запитам та очікуванням, перетворюється в болісний труд.

Вік у вас солідний, а кваліфікація низька. Чудовий лікар, прекрасний інженер, досвідчений будівельник знайдуть роботу в будь-якому віці. Резюме на посаду молодшого копірайтера з зазначенням досвіду «кур’єр», «вантажник», «касир» у поєднанні з віком 45+ можна порівняти з ручним гальмом пошуку.

Особиста пасивність (ви не відправляєте відгуки, не оновлюєте резюме, не задіюєте особисті зв’язки).

Як вирішити проблему

Якщо робота потрібна вчора, пізно займатися профілактикою. Особиста активність — основний інструмент. В онлайні це відгуки на вакансії і правильні настройки резюме. Головна мета, яку може вирішити онлайн-ресурс, — отримання запрошення на співбесіду. Кожен пункт онлайн-резюме впливає на прийняття рішення роботодавцем зустрітися з вами. Кожен пропущений або халтурно заповнений розділ — це втрачена можливість. З досвіду пошуку на Superjob ми, наприклад, бачимо, що якщо в графі «відрядження» людина пише «не готовий», то кількість запрошень у нього буде на 1-2 % менше.

Знову ж таки, онлайн — потужний, але не єдиний інструмент. Якщо ви шукаєте роботу, то розширюйте коло контактів: колишні колеги, друзі, рідні, партнери по проектах, інститутські друзі, учасники професійних груп у соціальних мережах. За даними Superjob.ru, 85 % особистих рекомендацій призводять до успішного працевлаштування.

Що робити, якщо довго не можеш знайти роботу? . Зображення № 4.

ОЛЕКСІЙ МАРЧЕНКО
засновник кар’єрного сервісу Raise.Guru

Де шукати альтернативи

Довгий пошук роботи — це насамперед можливість провести ревізію свого досвіду та навичок. Припустимо, ви правильно відобразили свій досвід в резюме, грамотно написали супровідний лист, регулярно моніторите вакансії і готові до інтерв’ю. Але в поточних умовах, коли масові скорочення створюють колосальну конкуренцію за робочі місця, а роботодавець обирає нового співробітника з десяти схожих кандидатів, цього може виявитися недостатньо. Якщо довго не вдається знайти роботу, корисно подумати, в яких ще галузях можуть знадобитися ваші навички.

Наприклад, якщо ви працювали економістом, фінансові знання і досвід роботи в Excel застосовуються в плануванні — наприклад, на позиціях у сфері Digital, де наймають нових співробітників. Якщо ви працювали в закупівлях, досвід пошуку і роботи з постачальниками, складання договорів може бути застосований в event-агенції або в проектній організації. Продовжувати регулярно відслідковувати вакансії за колишньою професією, звичайно, розумно, проте також слід приділити час для розвитку своїх навичок і вивчення інших галузей.