Як не нарватися на небезпечну психотерапію. Як вибрати підходящого психолога

9-26-2017

Написати цю статтю мене спонукав ось цей коментар на Пикабу: «Ось тільки психологи (на жаль!) схожий на бабок-ведуньям і різним аферистам-екстрасенсів. Щоб знайти якісного психолога сьогодні доведеться зустріти на своєму шляху купу ідіотів і маразматичек, які лише ускладнюють мою ситуацію». Рекомендую Терапевт Киев

Чому я вважаю себе вправі «виступати» на цю тему? Тому що я:
— маю досвід «потрапляння» до «поганого» психолога;
— маю позитивний досвід довготривалої психотерапії у «правильного» психолога;
— під час навчання бачив багато зразків правильної і неправильної роботи психолога;
— вже багато років є чинним гештальт-терапевтом
Як не нарватися на небезпечну психотерапію. Як вибрати підходящого психолога психологія, гештальт, психотерапія, психотерапія з 3-х сторін, длиннопост
Для початку розберемося — як зрозуміти, що ви потрапили не до того психотерапевта:

Наведу список ознак небезпеки психотерапії, опублікований Міжнародною асоціацією практикуючих психологів і психотерапевтів, і доповню його прикладами з своєї (і не тільки свого) життя.
Зіставивши ці ознаки з тим, що відбувається у вашій психотерапії, ви зможете зрозуміти, чи не порушує ваш психолог базові принципи професії.

1. Психолог занадто часто відволікається, говорить на сторонні теми, розповідає про власні проблеми

Якщо це невеликий small talk на початку сесії (наприклад, для того, щоб розслабити або переключити клієнта) або в кінці сесії (наприклад, для того, щоб «зібрати» клієнта після важких переживань) — то все ок. Якщо якийсь невеликий приклад з власного (або чужий), що відноситься до теми сесії теж немає проблем.
Але якщо, наприклад, ви працюєте в сфері автобізнесу, і терапевт довго чи часто радиться з вами з приводу вибору автомобіля — то це погано.
Або, як у моєму першому невдалому досвіді проходження терапії, психолог, знаючи, що я працюю HR-ом протягом декількох сесій (не цілих, звичайно), скаржилася мені, як її сина утискають на його новій роботі, і питала мене як йому вчинити.

Шкода від цього — не тільки (і не стільки) у втраченому часу (і грошей) клієнта.
Йдіть від такого терапевта!

2. Психолог вимагає до себе і своїх дій повної довіри, не беручи заперечень і критики

Як мінімум — це може свідчити про завищений ЧСВ психолога, а це ознака профнепридатність.
А може бути й ознакою «Гуру», секти і т. д.

Нормальний терапевт при запиті від клієнта завжди пояснить що і навіщо він робить. Якщо він пропонує вправу (щось вдіяти, помалювати і т. п.), то запитає, чи згоден клієнт це робити.
Звичайно, якщо клієнт, на кожне слово терапевта буде задавати питання, то він ризикує не просунутися в сесії, але це може бути ознакою того, що клієнт відчуває себе небезпечно по тим або іншим причинам. Привід поговорити про це на сесії.

Абсолютно нормально при першій зустрічі (ну або якщо при першій пропустили цей момент, то при наступних) запитати у терапевта про його освіту, досвід роботи, попросити показати відповідні документи і т. п.
Хороший терапевт спокійно до цього поставиться, все розкаже, пред’явить пруфы.
Якщо у відповідь на своє питання ви чуєте — «ти що, мені не довіряєш? образити хочеш?» або щось у цьому роді — розвертайтеся і йдіть. Навіть якщо всі пруфы в порядку — така реакція свідчить про те, що користі від такої терапії навряд чи буде більше, ніж шкоди.
З мого досвіду — пруфы запитують 1-2 клієнта з 10-ти.

Навіть люди, які прийшли не за рекомендацією, а «з вулиці».
Як не нарватися на небезпечну психотерапію. Як вибрати підходящого психолога психологія, гештальт, психотерапія, психотерапія з 3-х сторін, длиннопост
3. Психолог забороняє обговорювати терапію з ким небудь

Тут все просто — клієнт має право обговорювати свою терапію з ким завгодно. Все що відбувається в сесії.
Якщо мова йде про учасника терапевтичної групи, то він має право розповідати те, що відбувалося з ним на групі, але не про інших учасників групи. У різних групах правила конфіденційності можуть відрізнятися.

Якщо психолог намагається вам заборонити обговорювати психотерапію то:
він розуміє, що робить щось не так і намагається це приховати, а це дуже яскравий сигнал про небезпечну терапії.
він психолог-стесняшка. Чи потрібен вам не впевнений у собі стесняшка-психолог? Соромлюся сказати — не впевнений. ) Добре, впевнений — не потрібен.
Як не нарватися на небезпечну психотерапію. Як вибрати підходящого психолога психологія, гештальт, психотерапія, психотерапія з 3-х сторін, длиннопост
4. Психолог створює ситуацію занадто тривалої залежності від нього

Ключове словосполучення тут — тривала залежність.
У різних напрямах психотерапії — різні уявлення про тривалість психотерапії.
І з різними запитами приходять клієнти.
І з різними проблемами.
Коротше, все не так однозначно.
Як сказав Боб Резнік — короткострокова терапія — це неповага до особистої історії клієнта. Зміст цього вислову в тому, що часто більшість труднощів і проблем клієнта не виникли «вчора», а накопичувалися довгі роки, перш ніж він пішов на терапію. І сподіватися їх вирішити за пару сеансів — не розумно.
За пару сеансів можна швидше вирішити якусь консультативну задачу (наприклад, допомогти «розплутати думки» з приводу якої-небудь конкретної проблеми клієнта — наприклад, міняти чи не міняти роботу в даній конкретній ситуації).

Відволікся. Суть в тому, що клієнт у будь-який момент має право прийняти рішення про:
а) завершення психотерапії взагалі
б) перериванні терапії
в) завершення психотерапії з цим терапевтом і початку її з іншим психотерапевтом

Це святе право клієнта.
Єдина його обов’язок — прийти на завершальну сесію (це прописується або проговорюється в сеттінге (це правила проходження терапії, про які домовляються терапевт і клієнт на першій зустрічі). Це робиться для користі самого клієнта! Але і то, якщо клієнт не прийде — нічого йому за це не буде (хоча деякі психологи обумовлюють те, що остання сесія оплачується клієнтом заздалегідь — але це все ж рідкість)
Як не нарватися на небезпечну психотерапію. Як вибрати підходящого психолога психологія, гештальт, психотерапія, психотерапія з 3-х сторін, длиннопост
Уф… я поки втомився писати, залепляю поки 1-ю частину, продовжимо трохи пізніше.
Якщо є питання по вищевикладеному — з радістю відповім на те, що зможу 🙂
Якщо є інтерес до інших тем практичної психотерапії — пропонуйте теми! Мені цікаво писати про це в популярному стилі.
Якщо цікаво — можу написати, як довго, але цікаво вчать і відсівають гештальт-терапевтів.

Коротенько про термін «психолог». У нашій країні — дуже розмитий термін. Офіційно — психологи це і ті люди, які рухають теоретичну науку (наприклад, вивчають увагу, пам’ять) і ті, хто проводить тестування людей, і ті, хто консультує, і багато хто ще. Для того, щоб відрізняти людей, які працюють безпосередньо з клієнтами (пацієнтами) — в усьому світі використовують слово психотерапевт. У РФ офіційно психотерапевтом може вважатися лікар, який отримав спеціальність «психіатр», а потім пройшов додаткову підготовку по психотерапії.

Але для того, щоб відрізняти вчених-психологів від тих психологів, які займаються безпосередньо терапією, останніх (неофіційно) називають теж психотерапевтами