Як правильно вибрати акваріум: рекомендації фахівців

6-6-2017

Компроміс між дизайном і оптимальним середовищем існування акваріумних організмів може бути досягнутий завдяки новітнім розробкам в області фільтрації, аерації, терморегуляції води, освітлення, технологій годівлі. У той же час правильний вибір можливий тільки, якщо ви володієте достатніми знаннями в області акваріумістики. Якщо ж це не так, то слід звернутися до професіоналів або придбати акваріум «під ключ». Хочу запропонувати купити http://aquazona.com.ua/

Два підходи до вибору акваріума

Покупка акваріума повинна бути зваженим рішенням. Акваріум не варто купувати, попередньо не ознайомившись з основними принципами акваріумістики. Отже:

Коли акваріум вибирає дизайнер або любитель, то на перший план виступає така його характеристика, як гармонія з інтер’єром. Це означає, що підібрані тип, технічне оснащення, ємність резервуара обмежують вибір його мешканців. Такий підхід справедливий, але тільки у відношенні дизайну. Хоча різноманіття тваринного і рослинного світу навіть у цьому випадку дозволить відтворити задуману «картину» акваріума мрії.
При професійному підході спочатку визначається фауна і флора: риби, рослини, молюски, ракоподібні, – потім їх кількість та розміри, умови проживання і сумісність, після цього – обсяг і геометрія скляної частини акваріума, далі – обладнання, що забезпечують життєдіяльність всіх, що живуть в акваріумі організмів. Таким чином, зовнішня естетика підпорядковується вимогам змісту водного світу.
Не дивлячись на відмінності означених підходів, обидва вони дозволяють підібрати «свій» ідеальний акваріум. У цій статті ми зупинимося докладніше на технічній і технологічній стороні вибору акваріума.

Акваріум – елемент інтер’єру

Одна з ключових причин придбання акваріума – бажання насолоджуватися красою підводного світу, сидячи на улюбленому дивані. І професійні акваріумісти – не виняток з цього правила. Розуміючи це, найбільші світові фірми-виробники акваріумів роблять все, щоб полегшити вибір резервуара, відповідного як естетичним, так і функціональним вимогам.

Насамперед, розглянемо основні форми акваріумів та їх ключові характеристики.

Кутові акваріуми
Як би банально це не звучало, але кутові акваріуми купують для ефективного використання кутового простору в приміщенні. Це актуально і для офісів, і для дому. Крім того, за рахунок великої глибини і ширини скляної частини вони – унікальна знахідка для дизайнера. Нерідко подібні акваріуми стають частиною офісного бару або незвичайним елементом системи освітлення. А конструктивні особливості резервуара дозволяють без праці «влаштувати» в ньому фантастичну підводний гавань або блакитну лагуну з рожевими коралами.

Настінні акваріуми
Довгий час подібний тип акваріумів викликав підозри як у професіоналів, так і любителів. З одного боку, «настінний варіант» за визначенням може бути тільки вузьким, з іншого – за ним складно доглядати, і підходить він для утримання далеко не будь-яких різновидів акваріумних риб. Проте виробникам вдалося вирішити дані проблеми. Сьогодні це майже універсальний тип акваріумів, який приводить у захват буквально всіх, хто побачив його вперше. Сучасний варіант «настінного акваріумного світу» не просто чарівна картина, але і складна система підтримки життя всередині скляного резервуара за допомогою інноваційних комп’ютерних та інших технологічних рішень. Можна з упевненістю констатувати: компроміс між естетикою і функціональністю знайдено.

Панорамні акваріуми
Подібний тип акваріумів відрізняє вигнуте оглядове скло. Він може бути кутовим, прямокутним або круглої форми. Такі акваріуми за рахунок ефекту «збільшувального скла» дозволяють розгледіти кожну лусочку тих, хто підпливає до стінки резервуара рибок. І це – ні з чим не порівнянне враження.

Прямокутні акваріуми
Акваріуми цієї форми називають класичними. Вони ідеальні для утримання будь-яких видів риб, особливо, якщо дотримується правило: ширина резервуара повинна приблизно відповідати його висоті. При таких пропорціях вода краще збагачується киснем і зберігається свобода пересування водних мешканців. З точки зору оформлення інтер’єру такі акваріума також дуже зручні, в них можна відтворити практично будь-який підводний ландшафт, як фантазійний, так і природний. Проте за досить великого обсягу їх буває складно вписати в приміщення.

Професіонали вибирають акваріуми саме цієї геометрії. Для утримання донних риб, таких як соми або скати, рекомендується більш широка площа дна, а для плавають у товщі води, наприклад, дискусів, піраній або скалярій, – підвищена глибина.

Додатковим плюсом класичного акваріума є оптимальне співвідношення ціна/функціональність.

Акваріум — місце існування живих організмів

Акваріум – це система життєзабезпечення організмів, що його населяють. Саме так його слід розглядати в першу чергу, і лише потім – як елемент інтер’єру. Класифікація акваріумів з професійної точки зору «будується» насамперед на основі біохімічних і біофізичних параметрів води, по ареалу проживання фауни і флори, що плануються до заселення, ємності резервуара, його прямим функціональним призначенням, а саме:

прісноводні або морські (перехідний варіант – солоноватоводные);
тепловодні або холодноводні;
глибоководні або мілководні (з великою площею дна);
малолітражні (від 20 до 100 літрів), среднелитражные (від 100 до 250 літрів), высоколитражные (від 250 до 550 літрів), «гігантські» (від 550 літрів до декількох тонн води);
загальні («гуртожитку» для різних видів риб різних місць проживання – аматорські акваріуми для початківців), колекційні (створені з урахуванням вибору конкретних сімейств і пологів риб чи рослин, але з різних регіонів планети), биотопные, для яких підбір риб і рослин виробляється за географічним принципом;
нерестові (для розведення), вирощувальні (для мальків, які можуть бути, наприклад, з’їдені дорослими особинами або вимагають індивідуального харчування), карантинні (в яких слід деякий час витримувати риб або рослини після покупки щоб уникнути епідемії в основному акваріумі), культиваторні (наприклад, для розведення живого корму) та інші.
Наведена класифікація досить умовна і швидше ілюструє сформовані традиції. Важливо розуміти, що досягти акваріумної естетики без дотримання правил утримання/розведення риб чи рослин неможливо, оскільки при порушенні біологічної рівноваги вода в акваріумі псується: каламутніє, «цвіте», набуває неприємний запах. Крім того, в такій воді здатні вижити лише деякі види підводної фауни і флори. Найчастіше причина цих згубних наслідків – помилки, допущені ще на етапі вибору акваріума. Щоб їх уникнути, слід відповідально підходити до підбору всіх елементів акваріума: скляного резервуара, підставки, кришки, компресора, терморегулятора, освітлювальних приладів…

Скляний резервуар
Резервуар акваріума може бути виготовлений з силікатної (кремнієвого) або органічного (акрилового) скла:

Силікатне скло відрізняється високою твердістю, прозорістю, стійкістю до дрібних механічних впливів (наприклад, до його очищення від нальоту бактерій і водоростей) і хімічної «атаці», але воно крихке.
Акрилове скло (його часто називають «плексиглас») навпаки – гнучке, пластичне, його важко розбити, але легко подряпати або зіпсувати активними хімічними речовинами.
Виходячи з вищесказаного, в дитячих садах і приміщеннях, де люди можуть пошкодити скло важкими предметами, в цілях безпеки краще встановлювати акваріуми з акрилу – у всіх інших випадках ідеальним рішенням стане силікатне скло. Оргскло дещо легше силікатного – це теж можна прийняти в розрахунок. Але буває, що без акрилового скла не обійтися: так, панорамні, кутові і акваріуми іншої нестандартної форми можуть бути виготовлені тільки з нього.

Підставка
Тумба для акваріума покликана виконувати кілька функцій, це:

Надійна, стійка, строго горизонтальна опора.
Місце для «маскування» обладнання, що забезпечує життєдіяльність водної фауни і флори.
Естетичне доповнення скляної частини акваріума і прикраса інтер’єру приміщення.
Підставка повинна бути виконана з водостійких матеріалів, не схильних до деформації та корозії, мати абсолютно рівну поверхню і повністю відповідати розмірам акваріума.